Czy dziecko dostaje znieczulenie u dentysty? – jak to wygląda

Duży czarny fotel dentystyczny w gabinecie

Artykuł partnera.

Dbanie o zdrowe uzębienie dziecka i profilaktykę stomatologiczną jest niezwykle istotnym oddziaływaniem prozdrowotnym. Dzięki temu najmłodsi w przyszłości nie będą musieli borykać się z przykrymi schorzeniami i dolegliwościami bólowymi. Niejednokrotnie zdarza się, iż dziecko przejawia ogromny lęk przed wizytą u dentysty. Określa się go mianem dentofobii. Towarzyszą jej objawy takie jak wysokie natężenie lęku, unikanie kontaktu z lekarzem stomatologiem, pojawienie się objawów psychosomatycznych takich jak ból brzucha, nudności czy ból głowy. Dentysta na warszawskim Bemowie ma na to sposób!

Znieczulenie dentystyczne u dzieci – czym jest?

Znieczulenie dentystyczne może być z powodzeniem stosowane w przypadku najmłodszych pociech. Polega ono na czasowym blokowaniu kanału sodowego. Znajduje się on w komórkach nerwowych. Jest odpowiedzialny za przekazywanie do mózgu informacji o tym, iż człowiek doznaje bólu. Dzięki temu oddziaływaniu mały pacjent nie doświadcza przykrych dolegliwości w trakcie zabiegu i może skonfrontować się z wizytą u stomatologa, by zniwelować objawy lękowe.

Znieczulenie dentystyczne u dzieci – jakie ma zalety?

Mały pacjent ma zapewniony komfort i nie musi bać się doświadczania przykrych odczuć bólowych, które generują lęk przed dentystą. Znieczulenie dentystyczne u dzieci posiada również ten atut, iż istotnie ułatwia pracę stomatologowi. Dzięki zmniejszeniu ilości wydzielanej w jamie ustnej śliny, łatwiej przeprowadza się wszelkie zabiegi, co przekłada się na krótszy czas pracy i ekspozycji dziecka na lęk.

Znieczulenie dentystyczne u dzieci – czy jest bezpieczne?

Rodzic nie musi bać się o bezpieczeństwo swojej pociechy w trakcie przeprowadzania zabiegu znieczulenia. Specjalista dobiera indywidualną dawkę stosowanego preparatu do masy ciała malucha oraz jego stanu zdrowia. Ryzyko podania zbyt dużej dawki jest skutecznie zminimalizowane. Postęp medycyny sprawia, iż znieczulenie jest niezwykle bezpieczne i skuteczne. Zabieg zostanie przeprowadzony bezboleśnie, a po około 1 do 2 godzin zegarowych ustąpi działanie preparatu. Warto, by rodzic przypilnował malucha, by po wizycie ne jadł i nie pił, póki działanie znieczulenia nie ustąpi całkowicie.

Znieczulenie dentystyczne u dzieci – jak wygląda?

Każdy opiekun dziecka, które przejawia lęk przed wizytą w gabinecie dentystycznym, może umówić się na wizytę adaptacyjną. Trwa ona 15 minut, w czasie których maluch ma okazję:

  • przyjrzeć się miejscu wykonywania zabiegów,
  • zniwelować odczucia lękowe,
  • zapoznać się z wyglądem gabinetu,
  • poznać specjalistę,
  • pozyskać wiedzę, jak przebiega zabieg,
  • dowiedzieć się wielu ciekawych faktów o pracy stomatologa,
  • odwrócić uwagę od lęku i niepokoju,
  • wypracować zaufanie do specjalisty,
  • rozbudzić w sobie pozytywne uczucia dotyczące gabinetu,
  • kształtować poczucie bezpieczeństwa,
  • rozwinąć w sobie poczucie własnej skuteczności.

Za zgodą rodzica lub na jego wyraźną prośbę specjalista może wykonać zabieg znieczulający w obszarze jamy ustnej malucha. Znieczulenie zaczyna działać po upływie około 10 minut. Dentysta cały czas bacznie obserwuje reakcje malucha i jego samopoczucie. W gabinetach stomatologicznych wykorzystuje się żele znieczulające o wyjątkowym, owocowym smaku, by rozluźnić dziecko i zapewnić mu całkowity komfort leczenia. Dentysta na warszawskim Bemowie dysponuje również innowacyjną metodą, jaką jest Dentapen. To absolutnie bezbolesny system znieczulania, bez zastosowania tradycyjnych, budzących lęk wśród małych pacjentów – strzykawek. Wyglądem przypomina długopis, co nie wywołuje nieprzyjemnych skojarzeń u dzieci.

Tekst sponsorowany: Dentysta na warszawskim Bemowie – https://www.fabdent.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.